Inteligentny Dom KNX - Projekt, Budowa, Serwis - Cetel Serwis
KNX

Czym jest Smart Home?

Automatyka jest coraz częściej obecna w naszych domach. Inteligentne urządzenia to nie tylko smartfony, ale także pralki, lodówki, klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie, oświetlenie czy alarmy. Każdy z wymienionych systemów nie wymaga już manualnej obsługi i fizycznej obecności.

Nowoczesne rolety, lampy, lodówki, czy całe układy, np. alarmy, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu mogą być zarządzane zdalnie przez smartfon. Specjalna aplikacja umożliwia np. zdalne sprawdzenie przez telefon i system kamer w lodówce zapasów żywności. W ten sam sposób można kontrolować temperaturę ogrzewania w domu, stopień nasłonecznienia przez markizy i rolety. Jednak wszystkim można zarządzać bez konieczności tworzenia dziesiątek odrębnych systemów.

KNX

Czym jest system KNX?

KNX jest systemem umożliwiającym zarządzanie wszelką automatyką domową przez wspólną komunikację. Przy pomocy jednego przycisku można sterować ogrzewaniem, włączyć lub wyłączyć oświetlenie, aktywować alarm, opuścić rolety, czy zakręcić zawory wody.

Funkcje centralne systemy KNX umożliwiają również tworzenie rysunków np. w programie Corel w celu zwizualizowania pomieszczenia. Dzięki takim możliwościom możesz nanieść na wizualizacje pojedyncze lampy, alarm, rolety i sterować urządzeniem indywidualnie bez ingerencji w cały system.

Całością można sterować manualnie przez smartfon z systemem Android i iOS. System KNX oferuje także możliwość sterowania głosowego roletami czy otwierania bramy przez integrację z Siri, Alexa lub asystentem Google.

KNX to nie tylko inteligentny dom, ale także inteligentny budynek firmowy. Pozwala zarządzać alarmami, roletami, klimatyzacją w firmie. Do tego może umożliwić nadzorowanie taśm produkcyjnych czy podgląd na pracowników z kamer fabrycznych.

Możliwości inteligentnego domu

Smart home oświetlenie
Smart home oświetlenie

Inteligentne oświetlenie Twojego domu

Zarządzanie światłem w domu jest trudne ze względu na dziesiątki przełączników, zmienną pogodę czy dużą ilość pomieszczeń. System KNX rozwiązuje wszystkie problemu jednocześnie.

Pozwala na kontrolę oświetlenia w całym domu przez jedno urządzenie. Dzięki aplikacji kontrola jest stanowiona zdalnie, dlatego użytkownik może jej dokonać z innego pomieszczenia lub spoza domu.

Sterowanie dotyczy pojedynczych lamp, kinkietów lub oświetlenia w całym pomieszczeniu czy nawet domostwie. Do tego umożliwia dostosowanie natężenia oświetlenia do pory dnia (dzień, noc, wieczór, świt). Ustawienia pozwalają także na zintegrowanie oświetlenia z czujnikami ruchu czy systemem alarmowym np.: aktywację lampy czy oświetlenia po wykryciu ruchu lub uruchomieniu alarmu.

System oświetlenia sterowany przez KNX to również oszczędność energii. Dzięki temu rozwiązaniu można zaprogramować czas pracy pojedynczej lampy, całego oświetlenia pokoju, a nawet całego domu. Skracając czas pracy lamp, oszczędzamy energię, bez konieczności sprawdzania wszystkich pomieszczeń w domu fizycznie – przez zaglądanie np.: do łazienki.

Smart home ogrzewanie
Smart home ogrzewanie

Ogrzewanie na życzenie – smart dom

KNX doskonale sprawdza się w zarządzaniu temperaturą, ogrzewaniem czy klimatyzacją domu. Posiada możliwość integracji z systemem ogrzewania elektrycznego, podłogowego, grzejnikowego, a nawet panelowego (podczerwieni).

Świetnie kontroluje czasowe ogrzewanie przez utrzymywanie temperatury, włączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń grzewczych. Dzięki kontroli można wcześniej ogrzać podłogę w łazience przed kąpielą czy wyłączyć kompletnie ogrzewanie na czas wyjazdu.

KNX to także ścisła kontrola klimatyzacji w upalne dni. Dzięki systemowi można włączyć lub wyłączyć zdalnie urządzenia klimatyzacji czy ustawić tryb ich pracy.

Świeży łyk powietrza – wentylacja z KNX

Inteligentny budynek zarządzany przez KNX to bezpieczny budynek. Przez integrację wentylacji z systemem zarządzać można prędkością pracy wentylacji, wilgotnością powietrza, a także bezpieczeństwem np.: alarm poinformuje o brudnych filtrach gromadzących roztocze, grzyby i bakterie. Do tego system wentylacji może być kontrolowany zdalnie, bez fizycznej obecności użytkownika w pomieszczeniu czy budynku.

Smart home rolety

Inteligentne rolety i żaluzje – kontrola nasłonecznienia, oświetlenia i temperatury

System KNX umożliwia domową oraz zdalną kontrolę rolet i żaluzji przez aplikacje internetowe. Nie tylko opuszczanie i podnoszenie rolet, markiz, żaluzji jest obsługiwane przez system, ale także zmiana kąta nachylenia, obracanie. Dodatkowo system umożliwia kontrolę temperatury czy nasłonecznienia pomieszczeń. Jeśli w pokojach zrobi się zbyt gorąco, można opuścić markizy i obniżyć w ten sposób temperaturę pomieszczeń nawet o 10 stopni Celsjusza. System dzięki integracji z stacją pogodową może także zarządzać opuszczaniem rolet i załączaniem oświetlenia.

Smart home ogród i basen
Smart home ogród i basen

KNX zadba o świeżą zieleń w Twoim ogrodzie

Inteligentne urządzenia to nie tylko lampy, AGD czy rolety, to także systemy podlewania ogrodu, kontroli oczek, stawów czy fontann ogrodowych. Dzięki KNX można nawet zdalnie kontrolować systemy nawadniające ogród. Od użytkownika systemu zależy, kiedy i w jakiej ilości zostanie przeprowadzone nawadnianie – będąc nawet na wyjeździe służbowym czy wakacjach. KNX to także kontrola ogrodu zimowego, czy zdalne otwieranie okien w celu wentylacji lub regulacji temperatury. Do tego użytkownik może mieć ścisłą kontrolę nad ilością wody w stawie, oczku wodnym przez sterowanie np. pompami.

Kontrola basenu

Także KNX ją umożliwia np.: przez utrzymanie określonej temperatury, alarmy Ph czy chloru czy kontrolowanie rolet basenowych chroniących czystość wody. Dzięki systemowi użytkownik basenu minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów skórnych. Dodatkowo chroni swój basen przed zanieczyszczeniami, częstą wymianą wody i kosztami ponownego napełnienia basenu.

Smart home ochrona

Kontrola wstępu na posesje i alarmów

KNX pozwala także na otwieranie bram garażowych, furtek czy bram chroniących wstęp na posesję, a do tego może zostać zintegrowany z systemami alarmowymi. Właściciel domu zdalnie może kontrolować videodomofon, fałszywe alarmy. Dzięki podglądowi z kamer użytkownik zdalnie sprawdzi, czy alarm wywołało zwierzę, a nie potencjalny włamywacz.

Za pomocą jednego przycisku można aktywować, dezaktywować alarm lub zarządzać jego poszczególnymi funkcjami – detekcja ruchu, syreny, oświetlenie.

Instalacje specjalistyczne

KNX umożliwia optymalizację czujników przeciwpożarowych, wysyłać maile z ostrzeżeniami, a to wszystko zdalnie przez aplikacje internetowe.

Daje także sposobność integracji ze sterownikami PLC min. Wago/BECKHOFF/SAYA/SIEMENS, co w praktyce umożliwia wizualizację ich stanów. Zwiększenie możliwości systemu poprzez integracje ze sterownikami przemysłowymi, np. możliwość wizualizacji linii produkcyjnych.

Smart home fotowoltaika
Smart home fotowoltaika

Fotowoltaika

KNX posiada funkcje zarządzania panelami fotowoltaicznymi. Pozwala na pomiary energii, włączanie czy wyłączanie urządzeń. W ten sposób umożliwia optymalizację zużycia energii elektrycznej.

KNX zarządza wielofunkcyjnie energią

KNX jest tak rozbudowanym systemem, że umożliwia kontrolę i pomiary energii, mocy. Przez wyłączenie, włączenie czy z użycie mocy przez poszczególne urządzenia, można ograniczyć wydatki na energię. Świetnym przykładem jest wyłączanie ogrzewania, klimatyzacji, pracy pomp czy oświetlenia.

Proces współpracy

Proces współpracy
Projekt i adaptacja

W celu stworzenia integralnego systemu KNX prace nad sy­ste­mem zaczy­namy od projektowania. Uni­kalny sper­sona­li­zo­wany projekt KNX konkretnego in­te­li­gentnego domu czy in­te­li­gentnego bu­dyn­ku adaptujemy tak, aby był kompatybilny z istnie­jącymi insta­lacjami.

Proces współpracy
Proces współpracy
Instalacja okablowania

Tworzymy idealną bazę pod perfekcyjne działanie całego systemu. Odpowiednie oka­blo­wanie naj­le­pszych producentów na rynku zapewni szybki i be­zpieczny przesył danych. Dzięki fundamentowi z oka­blowania system jest funkcjonalny przez 365 dni w roku.

Proces współpracy
Proces współpracy
Montaż i konfiguracja

Na bazie idealnego projektu i fun­damencie z markowego oka­blowania mon­tujemy panel do systemu KNX. Następnie do­konujemy konfiguracji systemu, aby sprawnie scen­tralizował wszystkie funkcje inte­ligentnego budynku.

Proces współpracy
Proces współpracy
Serwis i gwarancja

Serwisujemy nasz system KNX okresowo, przez ścisłą kontrolę popra­wności działania. Usługa serwisu jest świa­dczona zarówno gwa­rancyjnie, jak i po­gwa­ran­cyjnie. W ten sposób za­pe­wniamy dzia­łanie systemu na długie lata.

Zalety systemu KNX

KNX

System to przede wszystkim możliwość zdalnego zarządzania urządzeniami czy układami inteligentnego domu czy inteligentnego budynku. Wszystko odbywa się za pomocą np. smartfona i zainstalowanej aplikacji internetowej. Bez obecności użytkownika w obiekcie można zarządzać oświetleniem, temperaturę, energią czy pracą poszczególnych urządzeń.

Dzieki systemowi KNX w domu będzie panowała idealna temperatura bez względu na porę dnia czy roku. Właściciel domu czy zakładu produkcyjnego samodzielnie może kontrolować zużycie energii, teren przez kamery, wnętrze domu czy obiektu, a nawet ogród i jego mikroklimat przez nawadnianie.

Co zyskujesz?

Te wszystkie zalety sprowadzają się do optymalizacji kosztów utrzymania domu czy zakładu, zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa, tworzenia komfortowego klimatu, czyli sprawowania kontroli absolutnej nad swoim domowym zaciszem.

Dzięki KNX zunifikujesz działanie odrębnych układów czy urządzeń w jednym systemie. Obniżysz koszty zużycia energii, wymiany wody lub poszczególnych instalacji np. ograniczając ich czasowe działanie. Uzyskasz dostęp do kontroli przeciwpożarowej i alarmowej, zdalnie chroniąc swoje mienie. Stworzysz dogodne warunki, idealne dla Ciebie (temperatura, wilgotność, nasłonecznienie) przed powrotem z pracy, wyjazdu służbowego czy wakacji.

Kontakt

Masz pytanie? Napisz do nas!

    Nasza strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji

    The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

    Close